‹ Tilbage

Rekord mange modtager Tillægsvederlag

Den 25. juni 2024

Fra januar til udgangen af marts hvert år kan danske billedskabere søge om et Tillægsvederlag hos VISDA. Det sker inden for de tre hovedgrupper Fotografi, Tegning/illustration og Billedkunst.

Tillægsvederlaget er en stor succes, som billedskaberne er meget glade for. I 2024 har VISDA netop udbetalt 16,7 mio. kr. for indkomståret 2023 til 2.287 billedskabere. Det er et gennemsnitsbeløb på cirka 6.400 kr. pr. ansøger.

Så mange personer har modtaget penge fra de tre grupper:

  • Fotografi: 720 rettighedshavere
  • Tegning/illustration: 333 rettighedshavere
  • Billedkunst: 1.234 rettighedshavere

 

Tillægsvederlaget for både Fotografi og for Tegning/illustration er baseret på indberetninger om erhvervsaktivitet og produktioner, mens det for Billedkunstgruppen er baseret på udstillingsaktiviteter.

I beregningerne indgår en række vægte og mekanismer, der på baggrund af de oplysninger, som hver enkelt ansøger har indtastet i systemet, beregner et antal point. Pointene konverteres til kroner og ører, når den samlede pulje til rådighed fordeles. Systemet er udviklet i et samarbejde mellem VISDA og de faglige medlemsorganisationer, som står bag VISDA.

Tillægsvederlaget er en del af den store udbetaling i juni sammen med alle de andre vederlag, der kommer automatisk på basis af VISDA’s omfattende data.